Czas na reaktywację. USA – Polska – EU. – raport Konferencji Ambasadorów RP

Konferencja Ambasadorów RP we współpracy przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają do lektury raportu amb. dra Ryszarda Schnepfa. Linki do pobrania raportu na dole strony.

WSTĘP. Aktualne problemy polityczne, gospodarcze i społeczne przesłaniają na ogół fakt, że po upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodnie, USA, UE i Polska doświadczyły długiego okresu efektywnej współpracy, względnej stabilności, ekonomicznego wzrostu i postępu społecznego. Stosunki Europy, w tym Polski, ze Stanami Zjednoczonymi mają więc długą, na ogół pozytywną historię oraz ważny dla bezpieczeństwa i rozwoju cywilizacyjnego kontekst współczesny. Współpracę Polski z USA słusznie zalicza się do priorytetów polskiej polityki zagranicznej, wskazując na takie wspólne wartości jak demokracja, praworządność, prawa człowieka, czy ochronę etnicznych i religijnych mniejszości, ale także wagę tych relacji dla bezpieczeństwa Państwa w niestabilnym otoczeniu międzynarodowym oraz postęp technologiczny, jako kluczowy warunek rozwoju gospodarczego. Trwała, oparta na wartościach i interesach podstawa tych kontaktów nie jest dziś oczywista i uległa osłabieniu. Plastycznie ujmując, relacje te można zilustrować rysunkiem człowieka stojącego nie na dwóch, lecz na jednej nodze, a więc osobę chwiejną i podatną na upadek. Od 2016 roku, wraz ze zmianami politycznymi w obu krajach, kwestionowaniem porządku konstytucyjnego, wzrostem tendencji populistycznych, nacjonalistycznych i autorytarnych, stosunki obu sojuszników nabrały innego, intensywnego wprawdzie, ale mniej zrównoważonego, a jednocześnie nieprzewidywalnego charakteru. Pomimo deklaracji, rządzące w USA i Polsce siły, uosabiane przez prezydenta Donalda Trumpa i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, przyjęły postawę krytyczną, a niekiedy nawet wrogą wobec Unii Europejskiej, najważniejszego obszaru aktywności RP. Kontynuowane są próby rozbijania jedności Unii, a nawet NATO. Zwrot w kierunku nacjonalizmu, rozumiany w polityce zagranicznej jako prymat interesu narodowego nad wspólnotowym, ale także dominująca rola krajowych rozgrywek politycznych wobec spraw zewnętrznych, wywołały po obu stronach działania o doraźnym, często propagandowym i mało perspektywicznym charakterze. Aktualnie, w obliczu kampanii wyborczych w Polsce i USA, sytuacja wewnętrzna de facto decyduje o  działaniach w obszarze międzynarodowym, w tym także w relacjach dwustronnych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego i powołanie nowych władz UE stwarzają nową perspektywę, która może stwarzać szansę poprawy stosunków UE – USA. Wiele zależy jednak od retoryki przyjętej przez Donalda Trumpa w jego kampanii. Na obecną chwilę, sygnały, które dochodzą zza oceanu nie budzą optymizmu.Poza oceną aktualnych stosunków na linii USA – Polska – Unia Europejska, raport podejmuje próbę zarysowania perspektywy relacji w ramach Wspólnoty Transatlantyckiej oraz zdefiniowania najważniejszych obszarów możliwej współpracy. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s