List otwarty do Pani Swiatłany Cichanouskiej

Konferencja Ambasadorów RP[i]                                               Warszawa, 18 sierpnia 2020 r.

Szanowna Pani

Swiatłana Cichanouska

Pod opieką władz Republiki Litewskiej

Konferencja Ambasadorów składa na Pani ręce wyrazy solidarności, szacunku i podziwu dla wszystkich obrońców prawa i wolności w Białorusi. Szczególne słowa uznania kierujemy do Pani. Pani przykład i odwaga sprawiły, że społeczeństwo białoruskie zażądało wolności.

Wydarzenia w Białorusi zaskoczyły świat. Europa grzeszyła zaniedbaniem wobec spraw Białorusi. Ulegając iluzji odgórnych zmian tolerowała populistyczną dyktaturę w Mińsku. Dziś pokazaliście jak społeczeństwo Białorusi jest zdeterminowane by wprowadzić rządy demokracji.  Tej fali już się zatrzymać nie da, a perspektywa zmiany w Pani kraju może odmienić los innych narodów w naszym regionie. Społeczeństwo obywatelskie Polski patrzy na Was z podziwem i będzie Was wspierać. Dlatego, że podzielamy Wasze ideały, ale także ze względu na sąsiedztwo i wielowiekowe wspólne życie. Białoruś musi powrócić do rodziny wolnych, europejskich państw. My, którzy tak długo pragnęliśmy tego samego dla siebie, głęboko wierzymy, że tak się stanie.

Niemal natychmiast po zakończeniu głosowania reżim ogłosił wygraną Aleksandra Łukaszenki. Tak, jak spodziewał się świat. Jawne fałszerstwa wyborcze, brutalne tłumienie prawa do manifestowania własnych poglądów nie pozostaną jednak bez echa. 

Groźbami i szantażem wymuszono Pani wyjazd z kraju. Te metody są nam znane. Wiemy jaki jest koszt polityczny, ale przede wszystkim osobisty, kiedy przychodzi walczyć z całym aparatem opresyjnego państwa. Dla demokratycznego świata, dla większości Białorusinów prawdziwi zwycięzcy to Pani i społeczeństwo obywatelskie wolnej Białorusi. Z podziwem przyjmujemy Pani deklarację, że jest Pani gotowa „do wzięcia na siebie odpowiedzialności za losy kraju„.  Jesteśmy przekonani, że demokracja zawita do Mińska. Jeśli nie dziś, to wkrótce! 

Jeszcze kilka lat temu ten list zawierałby odniesienie do naszych historycznych doświadczeń w walce o wolność. Zapewne pisalibyśmy o sukcesach, odwadze i poświęceniu polskiej „Solidarności”. Dziś, kiedy Białoruś rozpoczyna swój marsz do demokracji, możemy jedynie przestrzegać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a utrzymanie jej wymaga wyobraźni i mądrości. 

Nie ma chyba narodu bliższego Polakom niż Białorusini. Oby wasze święto wolności stało się początkiem nowej, pokojowej rewolucji, która pozwoli zatrzymać odwrót od demokracji. Obyście wy teraz dali przykład tym wszystkim, którzy lekkomyślnie poddają się fali populizmu.

Proszę przyjąć od nas życzenia pomyślności i szczęścia dla całego narodu białoruskiego. I jak najszybszych prawdziwych, wolnych wyborów.  

ŻYWIE BIEŁARUŚ !

Podpisy:

Jan BarczJacek KluczkowskiJerzy Maria Nowak
Iwo ByczewskiTomasz KnotheJerzy Marek Nowakowski
Maria Krzysztof ByrskiMaciej KozłowskiPiotr Nowina-Konopka
Tadeusz DiemMaciej KoźmińskiAgnieszka Magdziak-Miszewska
Paweł DobrowolskiJerzy KranzPiotr Ogrodziński
Grzegorz DziemidowiczAndrzej KrawczykRyszard Schnepf
Stefan FrankiewiczAndrzej KrzeczunowiczGrażyna Sikorska
Urszula GacekHenryk LipszycTadeusz Szumowski
Adam W. JelonekBogumił LuftAndrzej Towpik
Maciej KlimczakPiotr ŁukasiewiczWojciech Tomaszewski
Michał KlingerAnna NiewiadomskaJan Truszczyński

[i] ‘Konferencja Ambasadorów RP’ to grupa byłych ambasadorów RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski a nie partii rządzącej. Nasza strona: ambasadorowie.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s