Weto przeciw Polsce

Konferencja Ambasadorów RP[i]                                                        Warszawa, 17 listopada 2020 r.

Po pięciu latach nieudolnej i szkodliwej polityki europejskiej rząd PiS znalazł się w ślepym zaułku. Zamiast się wycofać, dąży ku katastrofie. Jak spłukany szuler zastawia interesy obywateli Polski, antagonizując przeciw sobie pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej i marginalizując swoje wpływy w tym – dobrowolnym przecież – związku państw.

W historii Unii na palcach jednej ręki można policzyć przypadki, w których dochodziło do groźby użycia weta przez państwo członkowskie. Zawsze następowało to w sytuacjach zagrożenia najżywotniejszych, podstawowych interesów państwa. Zawsze też instrument ten stał w odpowiedniej, zrozumiałej dla innych partnerów proporcji do całości spraw, będących przedmiotem negocjacji.

Groźba, do której posunął się w ostatnich dniach rząd PiS sygnalizując gotowość zablokowania finalnych aktów prawnych UE w sprawie wieloletniego budżetu oraz Funduszu Odbudowy, nie spełnia żadnego z tych warunków. 

Rząd PiS straszy vetem, by wymusić na partnerach rozerwanie związku między przestrzeganiem zasad państwa prawa a korzystaniem z pieniędzy podatników europejskich. Żądając wykreślenia słowa „praworządność” z projektu prawa ustanawiającego taki związek, znajduje się w niemal całkowitym osamotnieniu. Za powiązaniem respektowania praworządności z płatnościami z budżetu UE opowiada się 25 z 27 państw UE, Parlament Europejski, a także znakomita większość obywateli państw Unii, w tym ponad 70% pytanych w tej sprawie Polek i Polaków. Oni wszyscy – w przeciwieństwie do obecnych władz Polski – cenią wartości europejskie i europejskie prawa.

Uniemożliwienie uruchomienia budżetu UE i pogrzebanie Funduszu Odbudowy – w konsekwencji weta – byłyby ciosem świadomie zadanym społeczeństwom wszystkich państw Unii, borykającym się ze skutkami pandemii i pilnie potrzebującym wsparcia z obu tych instrumentów. Szczególnie boleśnie odczują go obywatele naszego kraju: bezpowrotnie utracą blisko 60 mld euro, przewidzianych dla Polski w formie dotacji i pożyczek z Funduszu Odbudowy.

Rząd PiS zapewne zdaje sobie sprawę z tych konsekwencji i kosztów. Dlaczego więc obrał samobójczą taktykę? Dlaczego naraża żywotne interesy Polski i jej obywateli? Dlaczego pokazuje partnerom, że gotów jest wyrządzić potężną szkodę ich staraniom o złagodzenie strat związanych z pandemią? Po to tylko, by móc dalej rozmontowywać Konstytucję, trójpodział władzy i podporządkować wszystko jednej Partii?

Jeszcze nie jest za późno. Wzywamy rząd PiS do opamiętania. Zajechali na skraj przepaści. Czy znajdą zdrowy rozsądek, by się cofnąć? Czy skoczą, pociągając za sobą cały kraj?

Podpisy:

Jan BarczMichał KlingerAnna Niewiadomska
Iwo ByczewskiJacek KluczkowskiJerzy Maria Nowak
Maria Krzysztof ByrskiTomasz KnothePiotr Nowina-Konopka
Tadeusz DiemMaciej KozłowskiAgnieszka Magdziak-Miszewska
Paweł DobrowolskiMaciej KoźmińskiPiotr Ogrodziński
Grzegorz DziemidowiczJerzy KranzRyszard Schnepf
Stefan FrankiewiczAndrzej KrawczykGrażyna Sikorska
Urszula GacekAndrzej KrzeczunowiczKatarzyna Skórzyńska
Marek GrelaHenryk LipszycTadeusz Szumowski
Andrzej JaroszyńskiBogumił LuftAndrzej Towpik
Adam W. JelonekPiotr ŁukasiewiczWojciech Tomaszewski
Maciej KlimczakJacek NajderJan Truszczyński

[i]  ‘Konferencja Ambasadorów RP’ to grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski a nie partii rządzącej. Nasza strona: ambasadorowie.org

Oświadczenie przedstawia prywatne poglądy podpisanych.

Jedna uwaga do wpisu “Weto przeciw Polsce

 1. Podziękowania i wyrazy szacunku dla Pań i Panów za głos rozsądku, przypominający lepsze dni polskiej dyplomacji polityki zagranicznej, która jeszcze nie tak dawno była głosem i narzędziem naszej racji stanu, w zgodzie z jej nadrzędnymi wartościami. Jak i wtedy, tak i dziś rymują się one z celami i interesami jednoczącej się Europy. Są zgodne, nie sprzeczne. Rozmija się z nimi tylko rządząca w Polsce od 5 lat klika.

  Idea europejska jest jak foton, kwant światła istniejący tylko w ruchu. Jako były fizyk wiem coś o tym!🙂
  Europa, gdy się zatrzymuje, umiera. Doświadczenie z Polską, A ściślej z jej wyłączonym pisowskim wyobrażeniem Polski znów warcholskiej i mieszczącej siebie i wspólnotę, staną się zapewne impulsem do nowej integracji, nowego etatu współpracy. Oby nie bez nas! Zróbmy wszystko, by europejska rakieta nie ruszyła bez nas, z prędkością światła zostawiając Polaków samotnie tkwiących po kolana, w rozkroku, w błocie Balatonu i bagnach Prypeci. Proszących o ratunek fałszywych przyjaciół z obu stron Wielkiego Muru.

  Mam nadzieję, że głos Państwa, tak cenny dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytym w polskiej służbie zagranicznej, będzie kiedyś lepiej wykorzystany dla dobrej sprawy Polski i Europy. Polski w Europie. Niech będzie słyszany. Jak najszerzej. Także przez przyjaciół i sojuszników, jako kolejny, ważny dowód, że Polska europejska jeszcze nie zginęła!

  Serdecznie pozdrawiam, szczególnie Panów Ambasadorów Andrzeja Towpika
  i Jerzego Marię Nowaka, z którymi miałem krótko zaszczyt i przyjemność pracować!

  Aleksander Gleichgewicht
  Wrocław

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s