Polskie przewodnictwo w OBWE

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 roku zwiększyło odpowiedzialność Polski za powstrzymanie negatywnego rozwoju wydarzeń w sferze bezpieczeństwa na obszarze odpowiedzialności tej organizacji. Polskie priorytety ulokowane są we wszystkich trzech koszykach, na które składa się misja OBWE. Wysoko na liście priorytetów znajduje się kwestia bezpieczeństwa regionalnego na wschodzie naszego kontynentu, w tym wsparcie procesu pokojowego na wschodzie Ukrainy oraz kwestia przestrzegania praw człowieka na obszarze OBWE. 

W pierwszych dniach i tygodniach nowego roku społeczność międzynarodowa stanęła w obliczu dramatycznych wyzwań. Cały czas narasta napięcie na granicy rosyjsko – ukraińskiej, w pierwszych dniach stycznia doszło do brutalnego i krwawego stłumienia społecznych protestów w Kazachstanie, tli się napięcie na granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich tych sprawach OBWE powinna wypracować wspólne stanowisko i podjąć aktywne działania na rzecz zapobieżenia dalszej eskalacji konfliktów.

O ile założenia platformy programowej polskiego przewodnictwa, przedstawione przez ministra spraw zagranicznych RP na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu w dniu 13 stycznia br. nie budzi poważniejszych zastrzeżeń, to dużym wyzwaniem może stać się jej praktyczna realizacja.

Przewodnictwo w OBWE daje polskiej dyplomacji szansę na wykazanie się skutecznością i może być ważnym czynnikiem promocji Polski na forum międzynarodowym. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych staje się w tym czasie ważnym i równorzędnym partnerem do rozmów o bezpieczeństwie ze wszystkimi państwami i organizacjami, które mają na nie decydujący wpływ. Skłaniać to powinno do przedkładania konkretnych propozycji i projektów. Kierując sprawnie organizacją liczącą 57 państw, Polska może udowodnić, że  zachowała zdolności przywódcze i umiejętność łagodzenia napięć. Byłoby to godnym nawiązaniem do sukcesu polskiego przewodnictwa w OBWE z 1998 roku, realizowanego przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych RP Bronisława Geremka.

Rok 2022 będzie trudnym egzaminem dla polskiej dyplomacji, który pokaże, jak w praktyce wygląda jej zdolność do znajdowania sojuszników. Przewodzenie międzynarodowej organizacji da jednak też szansę na poprawę relacji z naszymi najważniejszymi partnerami w świecie zachodnim, na odzyskanie inicjatywy i poprawę wizerunku, zniszczonego w ostatnich latach. Odbudowa wiarygodności w polityce zagranicznej, także na forum organizacji międzynarodowych, wymaga podjęcia pilnych działań na rzecz poprawy relacji z naszymi sojusznikami, wymaga też odbudowy i urealnienia naszej polityki regionalnej. 

Podpis: Konferencja Ambasadorów RP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s