Popieramy strajk kobiet!

Konferencja Ambasadorów RP[i]                                   Warszawa, 28 października 2020 r.

Konferencja Ambasadorów RP wielokrotnie krytykowała cyniczne i instrumentalne traktowanie prawa przez PiS. Ostrzegaliśmy, że prowadzi to do marginalizacji państwa w środowisku międzynarodowym i – przede wszystkim – narastającego zagrożenia dla obywateli. Prześladowaniu pojedynczych osób: sędziów, lekarzy, prokuratorów, nauczycieli mających odwagę domagać się poszanowania praw towarzyszą spektakle nienawiści skierowane przeciwko całym grupom społecznym, które reprezentują – nauczycielom, lekarzom, pielęgniarkom, akademikom oraz lekceważenie najsłabszych – niepełnosprawnych i uczniów.

Do szczególnie poszkodowanej grupy należą kobiety, których godność, prawo do życia prywatnego i integralności cielesnej są stale naruszane przez nadgorliwą praktykę związaną z tzw. kompromisem aborcyjnym z 1993 r.

Państwo ma prawo do regulowania przesłanek przeprowadzania zabiegu przerywania ciąży, ale ma obowiązek przestrzegania wiążącego standardu międzynarodowego ochrony praw człowieka – a ustalone warunki i procedury muszą być jednoznaczne i przestrzegane. 

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wielokrotnie stwierdzało naruszanie przez Polskę zawartych w ustawie z 1993 r. warunków dopuszczających zabieg przerwania ciąży na niekorzyść kobiet. Wskazywały na to również raporty Komisarza Praw Człowieka Rady Europy oraz organów ONZ zajmujących się przestrzeganiem praw człowieka. Zwracano uwagę na narażanie kobiet na cierpienia i poniżenie w związku z ograniczeniem dostępu do badań prenatalnych oraz blokowanie zabiegu przerwania ciąży w przypadku śmiertelnego upośledzenia płodu i zagrożenia życia kobiety.  

Standard międzynarodowy jest jednoznaczny – zakaz aborcji w takiej sytuacji kwalifikowany jest jako okrutne, nieludzkie, poniżające i dyskryminujące traktowanie, zakazane na mocy prawa międzynarodowego (na przykład orzeczenie Komitetu Praw Człowieka z 2016 r. w sprawie irlandzkiej). Tym bardziej w taki sposób musi być kwalifikowany całkowity zakaz przerywania ciąży z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. 

Tymczasem formacja rządząca w „oświadczeniu” skrajnie upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego odczytanym 22 października 2020 ogłosiła przyzwolenie na barbarzyństwo i zachowania, które w świetle międzynarodowego standardu praw człowieka kwalifikowane są jako nieludzkie traktowanie i tortury. Takie sytuacje mają miejsce w dyktaturach i autorytarnych satrapiach.

Polska rządzona przez PiS opuszcza krąg cywilizowanych państw demokratycznych.

Nie czekajmy ze sprzeciwem. Popieramy Strajk Kobiet!

Podpisy: 

Jan BarczMichał KlingerJerzy Maria Nowak
Iwo ByczewskiJacek KluczkowskiPiotr Nowina-Konopka
Maria Krzysztof ByrskiTomasz KnotheAgnieszka Magdziak-Miszewska
Tadeusz DiemMaciej KozłowskiPiotr Ogrodziński
Paweł DobrowolskiMaciej KoźmińskiRyszard Schnepf
Grzegorz DziemidowiczJerzy KranzGrażyna Sikorska
Stefan FrankiewiczAndrzej KrawczykKatarzyna Skórzyńska
Urszula GacekAndrzej KrzeczunowiczTadeusz Szumowski
Marek GrelaHenryk LipszycAndrzej Towpik
Adam W. JelonekPiotr ŁukasiewiczWojciech Tomaszewski
Maciej KlimczakMaciej KlimczakJan Truszczyński

[i]  ‘Konferencja Ambasadorów RP’ to grupa byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski a nie partii rządzącej. Nasza strona: ambasadorowie.org

Jedna uwaga do wpisu “Popieramy strajk kobiet!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s